A gazdik többsége jót akar a kutyájának. Ezért elkényezteti, még az ágyába is felengedi. Én is beleestem ebbe a hibába. Négy éven át együtt aludtunk Pipaccsal. Imádtam, hogy előbb fent van az ágyban mint én, hogy boldogan szuszog mellettem. Nem kellett volna, lehetett volna több eszem...
A városi kutyák közt arat a gerincsérv, nemcsak az ölebek, de a nagyobb testű kutyák közül is némely fajták hajlamosak rá, döbbenetes módon pont a gumilabdaként pattogó uszkárok, vagy a testőrség szimbólumai, a dobermanok között is gyakran előfordul.
A tünetek? Vérfagyasztóan sikító hangokat eredményező fájdalom, és ha nagy a baj, akár rögtön bénulás is bekövetkezhet.
Három héttel vagyunk a gerincsérvműtét után. Sose derül ki, hogy ott és akkor mitől lett. Több orvos genetikai okokat emleget. Mindenesetre örökre megtanultuk a leckét. Ágy, lépcső tilos egy tacskóforma jószágnak. Itt ülünk a 36 fokban a lakásban, lassú és rövid séta naponta 3x. Nincs rohangálás a Hajógyárin, nincs erdő-mező, nincs játék a többi kutyával, de még a kedvenc játékokat is el kellett tenni, mert nem dobálhatja magának a kedvenc ikeás patkányt a levegőbe, nehogy megrántsa a műtött nyakát. Étkezés kézből, felemelt tányérral, napi 2x masszázs és gyógytorna, hetente fizikoterápia. Bármi, csak meggyógyuljon...
Szerencsére megengedhettem magamnak, hogy nem kellett az elaltatás mellett döntenem. Megszakadt volna a szívem. Fájdalmas tény, hogy a kisállatok gyógyíttatása nem csupán érzelmi döntés. Ha kutyát veszel magadhoz, számítanod kell rá, hogy a vérvétel 20 ezer, az ultrahang 30 ezer, az extra ügyeleti díj 30 ezer, a CT vizsgálat 150 ezer, a műtét még ennyi, a kórházi tartás napi 40 ezer, a gyógyszerek 6-8 ezer. És örülsz, hogy találsz egyáltalán helyet, ahol mindez egyben megvan, rendelkezésre áll, fogadnak hétvégén is. Egy lábba ment toklász eltávolítása altatással, gyógyszerekkel, utókezeléssel akár százezerbe fájhat. És hiába kötöttél előrelátóan kisállat-biztosítást: a biztosító legfeljebb 35 ezer Ft-ot térít vissza egy "káresemény" után...
Késő bánat, eb gondolat? Igen. Talán annyi kellett volna, hogy a legelejétől, amikor kihoztam a menhelyről, következetesen tiltani kellett volna a kanapén héderelést - ami törvényszerűen együtt jár a leugrással is. Ami akár végzetes elváltozást okozhat a gerincben.
Gondolj bele, ha te ugranál le a testmagasságod kétszereséről a két kezedre... Mit szólna a vállad, a gerinced? Ugyanez a brutál terhelés éri a kistestű kutyust, ha leugrik a gazdi 50-60 cm magas ágyáról.
Rakhatsz rámpát az ágyhoz nyugodtan... Elég egy csengetés, a házőrző-ösztön felülírja a tanultakat. Csengőszó, ugrás... hopp, megvan a baj. Elég egy utált szomszéd kiabálása, és az öledben addig nyugodtan alvó, 20 centiméter marmagasságú kutyus leugrik ötszörös magasságból, akár 1 méter magasból.
Amíg nem veled történik meg, nem hiszed el, hogy baj lehet....
Nekem Pünkösd 4 napos hétvégén kellett körberohannom a Balaton-felvidéket állatorvos után kajtatva. Nem akarod tudni, milyen érzés egy a fájdalomtól sikító kutyával tehetetlenül keresni a megoldást. Végül találtam egyvalakit, aki rendelési időn kívül ellátta a kutyámat, adott 3 napon át injekciót elsősegélyként, hogy legalább ne sikítson az állat a fájdalomtól.
Azóta volt sürgősségi CT, majd rögtön meg is műtötték csóri kis jószágot. Azóta lábadozik. Nincs játék, nincs nagy séta, van naponta 2x gyógyszerek beleimádkozása, gyógytorna. És minden pillanatban, amikor hozzáérek, hogy ráadjam a hámját, egy frászba vagyok, hogy nehogy ismét sikítson... Ez az érzés sose fog már elmúlni, ez az én személyes büntetésem.
A kutyáknak nem való a lépcső. Nem való a magas ágy. Hiába te emeled fel és nem ő ugrik! Ezzel azt építed bele, hogy neki igenis fent lehet lenni az ágyon. És ha nem vagy ott, fel fog menni egyedül. És le is fog jönni... Hiába tanítottam meg, hogy a kanapé szélén meg kell állni és én leemelem. Amíg ott voltam mellette, addig betartotta. Ha nem voltam ott, felment és leugrott.
Te ne kövesd el ezt a hibát, ezt szajkózom mostanában minden tacskós gazdinak, akivel csak találkozom. A kis szőrgombócok, a tavaszi kiskutyák ugyanis most kerülnek gazdákhoz. Édesek, helyesek, ölelni való plüsskutyák, meleg barna szemükkel szinte könyörögnek: vegyél fel az ágyba. Csábító gondolat, jó érzés. DE NEM SZABAD! Az állat érdekében. Azt kell megszoknia, hogy nem lehet fent, neki a földön van a helye.
fotó: pixabay.com
Nagyon édes egy kanapén szuszogó blöki! És nagyon csábító dolog, de SOSE engedd fel a kanapéra vagy az ágyra. A leugrás tönkreteheti a gerincét. Pipacs beszámolóját itt olvashatod a gerincsérv gyötrelmeiről:
https://pipacskutya.blog.hu/.../auuuuuuuuuuuuu_nagyon.
(terka)