A trombózis vezető halálok Magyarországon. Részben azért is, mert a jódoktorok elképesztő módon benézik néha a tüneteket. És mert NINCS ELÉG ÉRSEBÉSZ (sem) az ellátórendszerben… Összeszedtem az elmúlt hetekben szerzett tapasztalataimat, miként előzheted meg ezt az alattomos gyilkost, illetve hogyan élheted túl nagyobb eséllyel a trombózist. Kívánom, hogy sose legyen rá szükséged!
- Mérd fel már ma a saját rizikófaktoraidat! Ehhez nem kell orvosi egyetem. A legfontosabbak: a családodban volt-e már trombózis, fogamzásgátló szedése, dohányzás, kevés folyadékbevitel, túlsúly, ülőmunka, betegség miatt tartós fekvés, bevérzéssel járó sérülés. Ha csak két tényező érint, akkor jobb ha elfogadod: veszélyeztetett vagy!
- Igyál legalább 2-3 litert minden nap! Ha nem iszol eleget, az nemcsak a bőröd szépségének árt, hanem besűrűsödik tőle a véred. Ez önmagában is jó alap egy vérrög kialakulásához, és akkor már cseszheted. Én a fogmosóvízzel együtt max egy litert ittam egy nap. Hülyeség volt.
- Ha ülőmunkát végzel, óránként állj fel és járkálj legalább pár percet! A rendszeres mozgás segít a vénák „kitakarításában”, karbantartásában. Plusz a fenékméretre is jótékony hatással lesz...
- Ha olyan sérülés ér, amitől bevérzel, és néhány napot feküdnöd kell a fájdalom enyhüléséig, hajtsd ki a dokiból, hogy írjon fel neked hasbaszúrós vérhigító injekciót! Ebből van többféle is, mindegy melyiket kapod, csak kapjad, hogy megelőzze a vérrögképződést! Hajlamosak kihagyni! Pár éve 2 hónapig feküdtem egy izomszakadással, és elfelejtették (!) felírni… Akkor még megúsztam a trombózist. A mostani bokaficamnál sajnos nem.
- Ha hosszabb (2-3 vagy több órás) repülőútra indulsz és a fenti rizikófaktorok közül több is megáll nálad, az út előtti napon adass be magadnak egy vérhigító injekciót! Ferihegyhez közeli kórházban dolgozó orvosismerős mesélte, hogy majd minden nap visznek be hozzájuk amúgy egészséges, nem túl idős embereket, akiket a repülőút során ért trombózis. Látott már húszéves fiatalt meghalni tüdőembóliában!
- Ha felállás után úgy fáj a vádlid, hogy azt hiszed, menten szétszakad – erősen gyanakodj! Ha nem múlik a fájdalom, csak fekve – akkor ez bizony nem izomgörcs! Hívj mentőt, mert a trombózissal nem egészséges dolog békávézni, sétálgatni és sorban állni az esztékában. Ha leszakad az összeállt vérrög és eljut a tüdődbe, akár órák alatt belehalhatsz (lásd tüdőembólia). A mentős beszállítás azért is jobb, mert úgy talán nem kell 6-8 órát várnod a sürgősségin az ellátásra…
- Ha már ott vagy valamelyik egészségügyi intézményben, kérj magadnak kerekesszéket! Nyugi, van mindenhol, max. irigyek/lusták odaadni… Ha nem adnak, nyugodtan követelőzz! Trombózisgyanúval ne várakozz állva, ne sétálgass a vizsgálatok között!
- Ha ilyen típusú fájdalom mellett az orvosod reumatológia vizsgálatra küld, simán nézd hülyének! Hisztizz addig, míg nem küld el doppleres ultrahang vizsgálatra. A kórházban a szomszéd ágyon egy olyan hölgy feküdt, akit hetekig csak fájdalomcsillapítózott és reumára kezelt a háziorvosa. Mire valaki felismerte a bajt, már fél lábbal a sírban volt. Szó szerint.
- Keress azonnal egy privát érsebészt a neten, ahol cirka 10-15 ezer forintért tudsz akár már aznap doppleres ultrahangot végeztetni. Ennyi pénzt megér az életed… Ugyanis sima esztékában vagy megfelelő berendezés nincs, vagy orvos nincs hozzá, aki használja. Budapesten még a kiemelt ultrahiper Honvéd kórházban sem fognak tudni megvizsgálni! Az utóbbi időben elment három érsebészük is, és a sürgős beutalómmal 4 hónap múlvára kaptam volna időpontot. Azt javasolták, üljek oda az ambulanciára és bízzak benne, hogy az aznapi 72 (!) beteg mellett sorra kerülök. Végül azt tanácsolták, ha tényleg sürgős, mert tényleg trombózisom van, menjek el egy maszekhoz…
- Készülj fel, hogy trombózis után legalább fél évig szedned kell vérhigítót. Ha az orvosod nagyon rá akar beszélni a havi húszezer forintba kerülő új gyógyszerre, gyanakodj. Én véletlenül fültanúja lettem, amint az egyikük telefonon beszélt a gyógyszerforgalmazó cég képviselőjével… Tanulságos volt. Szóval, a jól bevált több évtizedes gyógyszer is működik, és csak párszáz forint a havi adag.
- Jelentkezz be egy speciális vérvizsgálatra, ahol kideríthetik, öröklött hajlamod van-e a trombózisra, vagy csak a véletlenek összjátéka miatt kaptad. Ezt nem árt tudni, mert hajlam esetén életed végéig vérhigítót kell szedned. A vizsgálatot a trombózist követő 3-6 hónapnál előbb nem érdemes elvégezni, mert hibás eredményt mutathat. Ezt is intézheted maszek laborban, pár ezer forintért.
- A gumiharisnya vagy a fásli nem túl csinos, de igenis hordani kell! A trombózist követően legalább néhány hónapig illeszd be a ruhatáradba, mert ezzel megelőzheted az ismételt kialakulást.
- A trombózis tényleg nem játék! Tartsd be az orvosi utasításokat, szánj kellő időt a gyógyulásra. A táppénz még mindig kevesebbe kerül, mint egy temetés…
- Ne szégyellj segítséget vagy éppen tanácsot kérni a családtagjaidtól, barátaidtól, munkatársaidtól, ismerőseidtől! Szükséged lesz rá. Amit pluszban nyersz: ilyen helyzetekben kiderül, kire számíthatsz a bajban.
- Töltsd hasznosan az ajándékba kapott időt! Nagy valószínűséggel sosem volt/lesz módod ennyit olvasni, zenét hallgatni, gondolkodni, barátaiddal beszélgetni, mint a gyógyulás idején. Ne omolj össze, ne unatkozz, hanem nyugodtan fordítsd önmagadra ezt az időt! Ne feledd: a betegségeket többnyire azért kapjuk, hogy a lelkünk is meggyógyuljon.
- Végezetül: ha valaki azt meri mondani neked, hogy Magyarországon működik a közegészségügyi ellátás, nyugodtan köpd szemen!
(terka)